Naše cesta do Pavučiny

Dávno, dávno tomu již, kdy konalo se klání opisovaného screbblu v Brně. Zde projevil jeden z pavouků zvaný NOHAVICA svou nenasytnost a potřebu nové potravy a mile pozval všechny účastníky na návštěvu parníku. Netušily jsme, jaké prostředky klub pavučiny používá. Teprve dnes jsme se podívaly řádně na význam tohoto slova a teď víme :

1. Pavouci nebo-li Araneae druhově nejbohatší řád klepítkatců jsou z třídy pavoukovců. Pokud se dostanou na místa, kde vyskytuje se potrava ve větším množství, vybírají si svou oběť z nejvyšších kruhů a neváhají použít k svému lovu i praktiky velmi záludné. Např. ardnaxela Willerthova byla uváděna jako zcela neškodný jedinec svého druhu a podívejme se dnes, jak si sedí na nejvyšším místě pavučiny !

2. Mají silné chelicery s jedovou žlázou (což je první pár příústních končetin). Sotva se jejich příslušná končetina dotkne pytlíku na stole, můžete si být jisti, že všechna písmena v něm jsou otrávena a než jej stačíte přemístit do svého zásobníku, mění se na kroužkované ů.

3. Dále mají na zadečku snovací bradavky, jimiž vychází vlákno tuhnoucí v pavučinu. Zpočátku ji nevnímáte, ale během čtyřiceti minut je s vámi konec. Nesnědí vás okamžitě, dají vám příležitost na pár minut znovu doplnit kyslík do mozku, aby ve svých intrikách pokračovali. Pokud se vám podaří z jejich spárů uniknout, dlouho přemýšlejte, zda se s nimi chcete ještě setkat.

4. Mnozí jsou užiteční hubením hmyzu. Za hmyz je pokládán každý návštěvník jejich klubu či parníku. Každá kořist je vřele vítána a patřičně zničena.

5. Pavoukovci nebo-li Arachnida je třída převážně dravých klepítkatců odděleného pohlaví. Skutečně všichni připomínají, svým i poněkud opotřebovaným vzhledem, muže či ženy. U některých lze příslušnost pohlaví vystopovat až dle toho, jaké WC používají. I když i to může být zavádějící informace.

6. Dýchají celým povrchem těla, vzdušnicemi nebo plicními vaky. Zatímco soupeřům se nedostává příslušného kyslíku k obohacení mozkových závitů, pavouci jsou stále ve svém živlu - čilí, bystří, připraveni k novým výpadům na svou kořist za stolem... Z toho je všem jasné, že k obohacování mozkových závitů přispívají nejen plíce.

7. Patří k nejstarším známým suchozemským živočichům (od siluru až po současnost). Ano, vyskytovali se ojediněle na různých místech města zvaného Ostrava či jeho nejbližšího okolí, až nakonec našli své útočiště přímo ve středu města.

8. Patří mezi ně např. štíři, pavouci, sekáči, roztoči a další. K těm dalším se dnes řadí sobíkovci, nohavičáci, suchánkovci, bahníkovci, sikořata a další a další.

9. Arachnofobie je strach z pavouků a tou po návštěvě pavučiny začnete trpět v různých časových obdobích, kdy k vyvolání stačí pohled na skreblovnici.

Tak vzdejme hold pavoukům a jejich Pavučině za úspěch na letošním MR.